Zahušťování paruky pomocí vlastních šitých vrstev

19. srpna 2017 v 14:19 | Shizu
Ne vždy Vám do schránky dorazí správně hustá paruka, jak jste si představovali, nebo naopak potřebujete paruku mnohem hustší, než se dá vůbec sehnat. A tak je potřeba vytvořit si další vrstvy, které se následně všijí do paruky. Pokud jste se rozhodli použít ostříhané vlasy z této již existující paruky a neslučovat dvě do jedné, jste tu správně! V tomto návodu Vám ukážu, jak jsem si s tím poradila já.


Co budete potřebovat?

 • dlouhou paruku
 • kancelářskou gumičku
 • ostré nůžky
 • maskovací pásku
 • silně držící lak na vlasy
 • šicí stroj
 • silný karton (např. zadní strana z náčrtníků, pevná, aby se moc neohýbala)
 • žehličku na vlasy
 • vteřinové lepidlo/lepidlo na nehty (NE gelové!)
 • jehlu a nit odstínu paruky/síťky parky

Tvorba jednotlivých vrstev

 1. Nejprve si stáhněte dlouhou pečlivě rozčesanou paruku do culíku. Pečlivě si rozměřte, jak potřebujete mít odstřihávané vlasy dlouhé, aby nebyly moc krátké, ani moc dlouhé. Můžete přitom použít proužek papíru nebo krejčovský metr, aby Váš odhad byl o to přesnější. Ke stažení je lepší použít klasickou kancelářskou gumičku - nebude tolik klouzat a udrží vlasy pevně v ohonu i po odstřižení.
 2. Následně si vezměte ostré nůžky a začněte odstřihávat vlasy v místě, které jste si předtím rozměřili. Gumičku umístěte zhruba 2 cm od místa, kde budete stříhat, aby se Vám vlasy nerozpadly a neztratily tvar. Pevně přitom ohon držte, protože i přes to, že jej drží gumička, vlasy jsou i tak hodně kluzké a mohou i tak vypadnout. (A věřte mi, ten bordel na zemi pak nechcete uklízet, vážně ne. :D)
 3. Jakmile je vše odstřiženo, přesuňte se k čistému stolu/pracovní desce, kam umístíte vlasy a zbavíte je gumičky. Zajitěte, aby v místnosti nebyl průvan, jinak budete jednotlivé vlásky sbírat klidně i půl roku po tomto procesu. :D Rozprostřete si tento trs vlasů na ploše a připravte si maskovací pásku; tak dlouhou, jak chcete mít dlouhou vrstvu + asi 5 cm navíc. Položte ji lepivou stranou směrem navrch a přilepte drobnými kousky na bocích na stůl, aby se nehýbala. Udělejte si takto dvě řady této pásky, aby mezi nimi vznikla zhruba 2 cm mezera.
 4. Začněte rozprostírat vlasy tak, jak je vidět na obrázku. Snažte se, aby všude bylo zhruba stejné množství a vlasy byly kladené na pásku přesně kolmo.
 5. Jakmile jste spokojeni s množstvím, postříkejte část vlasů na pásce silným lakem na vlasy, přilepte na obě řady pásky další pruhy pásky a pečlivě ji "zamačkejte", ať to pěkně drží. Dávejte pozor, protože i tak se může stát, že při neopatrné manipulaci popadají vlasy ven.
 6. Vezměte si tuto vrstvu opatrně k šicímu stroji a sešijte ji v místě, kde máte mezi maskovacími páskami mezeru. Sešívejte dvakrát po sobě.
 7. Jakmile máte sešito, vezměte si karton a nahřejte žehličku na vlasy. Ohněte vrstvu vlasů přes karton v místě, kde jste ji sešívali a použijte žehličku, abyste pomocí tepla udrželi tento ohyb, který opíše tvar hrany kartonu.
 8. Nyní se opět přesuňte k šicímu stroji a přešijte tento ohyb. Opět opakujte postup a přešívejte několikrát.
 9. Jakmile máte hotovo, zajistěte přešité konce lepidlem. Poté opatrně odlepte pásku. Počítejte s tím, že si s sebou páska vezme pár vlásků, ale pokud jste sešívali pevně a dostatečněkrát, nebude jich mnoho.
 10. Nyní máte první vrstvu hotovou! Pokud potřebujete další vrstvy, opakujte postup, dokud nebudete mít potřebný počet.

Všívání vrstev do paruky

 1. Jakmile máte vrstvy hotové, můžete je přišít k paruce. Najděte si v paruce místa, kde ji potřebujete zhustit, a pečlivě si oddělte jednu vrstvu od druhé; tím odhalíte mezeru, kam budete přišívat Vaši vrstvu. Pomožte si sponkami a skřipci, aby se Vám vlasy z horní části nepletly do cesty.
 2. Rozměřte si polovinu Vaší ušité vrstvy a pomocí ní si rozvrhněte, kde bue tato vrstva na paruce začínat a kde končit. Ideálně by měla symetricky začínat na stejném místě vlevo jako vpravo.
 3. Připněte si tuto vrstvu na mezeru v paruce špendlíky nebo rovnoou začněte s šitím. Doporučuji šít v ruce, přece jen můžete lépe kontrolovat, kde co šijtete a jestli nepřišíváte i něco, co by mělo být úplně jinde. :D
 4. Jakmile máte přišito, nezapomeňte na konci pečlivě zapošít a zauzlovat nit, aby se např. při česání paruky nerozvázala a vrstva se nevypárala.
 5. Opakujte postup u všech potřebných vrstev. Pokud jich však všíváte víc, rozvrhněte si místa (např. ob jednu vrstvu) a začněte od nejspodnější.

Následná úprava a údržba

 1. Dávejte pozor při česání, abyste nezachytili nit a nevytrhli přišitou vrstvu!
 2. Stříhejte celou paruku až po přišití všech vrstev.
 3. Pokud jste postupovali pečlivě, měly by nové vrstvy držet pevně jako již existující vrstvy, tudíž Vás v ničem nebudou omezovat.
Doufám, že Vám návod aspoň trochu pomohl. Pokud máte jakékoliv otázky, nebojte se zeptat tady v komentářích!

Mějte se hezky a naviděnou u dalšího návodu! V budoucnu mám v plánu pustit se i do natáčení, tak snad se to povede. :D

Vaše Shizu~
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama